Satış yapabileceğiniz birçok pazaryeri bulunmaktadır. Ancak Etsy’de satış yapmak diğer pazaryerlerinde satış yapmaktan daha ayrıcalıklıdır. Etsy’de eşi benzeri olmayan, el yapımı ürünlerinizi satabilmek için ilk olarak satıcı hesabı açmanız gerekmektedir ve bu hesabı belirli kurallar çerçevesinde kullanmanız gerekmektedir.  Etsy Nasıl Kullanılır? Etsy’ de satış yapabilmek için ipuçları nelerdir? Payments Türkiye Nedir? Gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Etsy Nasıl Kullanılır?

Etsy’de satıcı hesabı oluşturmak son derece basit bir işlem olduğu için birçok satıcı tarafından tercih edilmektedir. Eğer siz de eşi benzeri olmayan el yapımı ürünler satmak istiyorsanız Etsy de bir satıcı hesabı açabilir ve satışa başlayabilirsiniz. Hemen bir Etsy satıcısı olmak için aşağıdaki talimatları dikkatlice yerine getirin ve işlemlerinizi tamamlayın.

 • Mağazanızı oluşturun!

Etsy Alışveriş

Etsy’nin dünyanın çeşitli bölgelerinde birçok satıcısı ve alıcısı bulunmaktadır. Bu nedenle mağazanızı oluştururken, dil ve para seçimi konusunda Etsy size yardımcı olacaktır. Etsy’ de dil ve yer seçimi yaparak listeleyeceğiniz ürünlerin hedeflenen pazardaki potansiyel müşterileriniz ulaşma olasılığını arttırmış olursunuz. Ayrıca, Etsy sayfası açarak global satış platformlarına en pratik şekilde açılabilirsiniz.

 • Mağaza ismi seçin!

İsim seçerken son derece dikkatli olunması gerekmektedir. Etsy benzersiz bir isim bulmanızı talep etmektedir. Etkili, akılda kalıcı ve ürün içeriğinize uygun bir mağaza ismi seçerek müşterilerinizin dikkatini çekebilir ve bir sonraki alışverişleri için akıllarında yer edinebilirsiniz.

 • Ürünleri listeleyin!

Mağazanızın ismini buldunuz ve Etsy tarafından isminize onay verildi. Sıradaki işlem ise ürünleri listelemektedir. Satışını gerçekleştirmek istediğiniz ürünlerin fotoğraflarını mağazanıza ekleyin ve her bir ürün için ilgi çekici açıklamalar yazın. Etsy’de sayfanızı ön plana çıkarabilmek için ürün açıklamalarınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Ürün içeriğiniz ile birlikte ürününüzü en iyi şekilde pazarlayabilirsiniz. Burada ürününüzün ebatlarını, üretiminde kullanılan malzemeleri ve diğer dikkat çekici özellikleri yazmayı unutmayın. Dilerseniz  bu konuda profosyonel içerik desteği alabilirsiniz. Son olarak ise aramalarda bulunmalarını sağlayacak anahtar kelimeleri etiketleyin.

shipentegrauyeol

 • Doğru Fiyat

Son olarak ise ürün fiyatlamalarınızı belirlemeniz gerekmektedir. Diğer pazaryerleri de benzeri siteler için farklı komisyonlar alır. Bu nedenle ürünlerinizin fiyatlarını belirlerken Etsy satıcı ücretlerini dikkatli bir şekilde inceleyin ve buradan yola çıkarak hareket edin. Etsy sizden ürün listeleme, satış işlemleri ve ödeme işlemleri ücretleri alır. Bu noktada Etsy’nin ürün satışından ne kadar pay alacağını bilmek gerekir. Ürünlerinizin fiyatını belirlerken stratejik ilerleyin. Böylece ürünlerinizi gerçek değerinden satışa sunabilirsiniz.

Etsy Payments Türkiye

Etsy Payments Haziran 2020 tarihi itibari ile artık Türkiye’de de faaliyet göstermektedir. Etsy’nin müşterilerinin kredi/banka kartından alışveriş yapmasını sağlayan ödeme alma yöntemi artık Türkiye’de de geçerli olacaktır. Yıllardır sadece Amerika ve belirli Avrupa ülkelerindeki müşterilerin kullanabildiği bu yöntemden Türkiye’de yaşayan kişiler de yararlanabilecektir.

Etsy Payments Nedir?

Etsy

Günümüzde hepimiz bir kere bile olsa online sitelerden bir ürün almışızdır. Örneğin Trendyol’dan bir giysi ya da N11’ den bir ev eşyası… Bu ürünlerin ücretlerini karşılayabilmek adına ödeme sayfasına gittiğimizde kredi kartı/ banka kartı seçeneğini görmekteyiz. Etsy Payments yönteminin de bunlardan hiçbir farklı bulunmamaktadır. Müşteri gönderisinin ücretini bu şekilde ödemeyi tercih ettiğinde, ödenen ücret sitenin havuz hesabına gitmektedir yani direkt olarak satıcıya ulaşmaz. Bu yöntem her iki tarafı da koruduğu için müşteriler genel olarak bu ödeme yöntemini tercih etmektedir.

Bazı satış platformlarında bu yöntemin yanı sıra havale/EFT, mobil ödeme, hediye çekiyle ödeme, kapıda ödeme gibi seçenekler sunmaktadır; ancak müşteriler ürünleri eline geçmeden ücretin satıcıya ulaşmasını engelleyip kendilerini garanti altına almak adına online ödeme yöntemini tercih ederler.

Etsy Payments ödeme yöntemini ilk olarak sadece Amerikalı satıcı ve müşterilere açtı. Daha sonrasında ise belirli Avrupa ülkeleri de bu ödeme yönteminden yararlanmaya başladı. Ülkemizde haziran ayına kadar henüz bu ödeme yöntemini tercih edemiyorduk. Türkiye’de bulunan satıcılara sunulan ödeme alma yöntemleri ise Paypal ve diğer seçeneği olmaktaydı. ‘Diğer’ seçeneği tercih edildiği takdir de taraflar kendi aralarında uzlaşarak uluslararası havale , Payoneer, Iyzico ve Shopier gibi ödeme seçenekleri ile işlem gerçekleştirilmektedir. Ancak Etsy müşterileri diğer seçeneğini kullanırken çekimser davranmaktadır. Çünkü uzak bir ülkede bulunan birine güvenmek son derece zordur.

Paypal seçeneği de 2016 yılında Türkiye’de bulunmamaktadır. Müşterilerin diğer seçeneğini kullanırken çekimser kalması sebebiyle neredeyse hiç satış gerçekleştirilemiyordu.

Etsy’de Ödeme Nasıl Alınır?

Etsy Payments ödeme yönteminin Türkiye’ye gelmesi ile birlikte Etsy’de satış yapmak son derece kolay bir hale gelmiştir.

Etsy’de gerçekleşen binlerce satışın %84’ü Etsy Payments ödeme yöntemiyle, %15’i Paypal ile ve %1’lik kısmı ise diğer ödeme yöntemiyle gerçekleşmektedir.

Etsy Payments’ın Müşterilerine Sunduğu Ödeme Seçenekleri Nelerdir?

Etsy Payments ödeme seçeneğinin aktif olduğu ülkelerden herhangi birinde satış gerçekleştiriyorsanız müşterileriniz Etsy Payments yöntemiyle ödeme yapmak istediklerinde aşağıda ki seçeneklerle işlem gerçekleştirebiliyorlar.

 • Kredi Kartı
 • Banka Kartı
 • Etsy hediye çekleri & Etsy puanları
 • Google Pay
 • Apple Pay
 • IDEAL (Hollanda’da bulunan müşteriler için)
 • Sofort (Avusturya ve Almanya’da bulunan müşteriler için)
 • Klarna (Almanya’da bulunan müşteriler için)

Etsy Payments’a Başvuruda Bulunmak

Şuan da Türkiye’de bulunan satıcılar içinde aktif halde bulunan Etsy Payments’a sahip olabilmek için başvuru yapmanız gerekmektedir. Etsy tarafından yapılan duyuruya göre halihazır da bir satıcı hesabınız varsa satıcı sayfanızda , Shoğ Manager sekmesinde konu ile alakalı bir uyarı görecek ve başvuru yapabileceksiniz.

Başvuru yapabilmek için ikamet adresi, banka hesabı ve aktif bir banka/kredi kartı sahibi olmanız gerekmektedir.

Eğer satıcı panelinizde Shop Manager bölümünde ilgili uyarıyı göremezseniz Etsy Payments başvuru sayfasına giderek burada başvuru yapabilirsiniz.

Etsy satıcılarına daha rahat satış yapabilmeleri adına birçok avantaj sunmaktadır. Bunlardan biri olan Etsy Payments ile daha güvenli bir ödeme süreci geçireceksiniz. Ancak satış işlemi burada sonlanmamaktadır. ShipEntegra lojistik sürecinde sunduğu benzersiz hizmetler ile sorunsuz, hızlı ve güvenli bir teslimat yapabilmeniz için sizlere yardımcı olmaktadır. Sizde lojistik süreçlerinizde yardımcı olacak bir firma arıyorsanız ShipEntegra sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

HEMEN ÜYE OL