PTT Kargo Takip

ShipEntegra ile Türkiye’den Dünya’ya uygun fiyatlı lojistik çözümleri ile gönderi yapmaya hazır mısınız?

PTT

PTT Yurt Dışı Kargo Takip

Ptt Kargo

PTT kargo takip, hem gönderilerinizin hem de size gelecek gönderin durumu hakkında bilgi almanızı sağlamaktadır. PTT kargo sorgulama işlemi için yukarıdaki alana tarafınıza iletilen bilgilendirme mesajındaki PTT kargo takip numarasının girilmesi yeterlidir.

PTT kargo sorgulama hizmeti sayesinde paketlerinizin nerede olduğuna, ne zaman teslim edileceğine dair bilgilendirme alabilirsiniz. PTT kargo sorgulama denildiğinde akla direkt yurt içi kargo teslimatı gelse de PTT yurt dışı kargo hizmeti de vermektedir. PTT yurt dışı kargo takip işleminizi de yukarıdaki alana PTT kargo takip numaranızı yazarak ve ‘’Takip Et’’ butonuna tıklayarak yapabilirsiniz. Böylece son alıcıya teslim edilene kadarki süreci tek tıkla takip edebilirsiniz.

Not: Yurt dışı kargo takip işlemi yapabilmek için PTT kargo takip numarası ve barkod numarasına ihtiyacınız bulunmaktadır. PTT kargo takip numaraları genel olarak bu şekildedir: AP00769179550, 278939641984, KN1446883287. Barkod numaranızı ise PTT yetkililerinden talep edebilirsiniz.

Gönderinizi takip etmenizin alternatif yolları; 444 1 788’i arayarak çağrı merkezine ulaşmak, türkiye.gov.tr sayfasından PTT kargo takip numaranız ile PTT kargo sorgulama yapmak veya en yakın PTT şubesinden bilgi almaktır. Eğer PTT kargo takip numaranıza erişemiyor ya da bilmiyorsanız çağrı merkezinde kimlik bilgilerinizle doğrulama yaparak PTT kargo takip numaranızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

PTT Kargo Nedir?

‘’Posta ve Telgraf Teşkilatı’’ adıyla açılan PTT, 2013 yılından itibaren TBMM tarafından kabul edilen tasarı ile birlikte ‘’Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi’’ olarak faaliyetine devam eden posta örgütüdür.

180 yıldan fazla mektup ve posta hizmeti sunan PTT, modern çağın gerekliliklerine uyum sağlamış; PTT yurt içi ve PTT yurt dışı kargo hizmetini sistemine dahil etmiştir. Böylece tercih edilen önemli lojistik şirketlerinden biri olmuştur.

Ptt Kargo

PTT Gönderi Hazırlama Nasıl Olmalı?

PTT yurt dışı kargo işlemlerinde gönderi hazırlarken dikkat edilmesi gereken nokta seçilen teslimat çeşitidir.

Örneğin, PTT yurt dışı kargo hizmetleri içerisinden Turpex ile; ağırlığı 60 kilogramı (desi hesaplama için tıklayabilirsiniz), kenar uzunlukları 110 santimetreyi geçmeyen evrak, kişisel ya da hediyelik eşyalar, numune ürünler gönderilebilir. Eğer ürünleriniz bu kategorilerdense ambalajlama işlemlerini tamamladıktan sonra ilgili operasyon merkezlerine teslim edilebilir ve PTT yurt dışı kargo işlemi başlatabilirsiniz.

Ürünlerinizin teslimat sürecindeki hasar durumunu en aza indirgemek veya ortadan kaldırmak için itinayla paketleme yapmanızı tavsiye ederiz. Hassas ve kırılacak PTT yurt dışı kargo oluşturma işlemi yapacaksanız, ShipEntegra blog yazımıza tıklayarak nasıl paketleme yapılabileceğini okuyabilirsiniz.

PTT yurt dışı kargo gönderimlerinde; mukavva karton, yurt dışı küçük paket gönderi zarfı gibi ücretli/ücretsiz ambalaj malzemeleri hizmetlerinden yararlanılabilmektedir.

Yurt dışı gönderiniz oluştuktan sonra PTT kargo sorgulama işlemi ile PTT yurt dışı kargo takip işlemi hem siz hem alıcınız tarafından yapılabilir.

Ptt Kargo

PTT Fiyat Hesaplama Nasıldır?

PTT yurt dışı kargo gönderiminiz için işlemlere başlayacağınız zaman tabii ki PTT kargo fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. PTT kargo hesaplama için anasayfalarında bulunan ‘’Gönderi Ücreti’’ bölümünden yararlanabilirsiniz.

‘’Gönderi Ücreti’’ kısmına tıkladığınızda ekranınızda yurt içi ve yurt dışı hizmetler bölümü açılacaktır. Burada size uygun olan; Mektup Postası Gönderileri, PTT Yurtdışı APG, PTT Koli, Telgraf, Yurt Dışı Bürofaks/Tele Post ve Turpex seçeneklerinden birine tıklamalısınız. Açılan sekmede istenilen bilgileri girdikten sonra PTT kargo hesaplama işlemini tamamlamış olacaksınız.

Yurt dışı gönderilerinizde PTT kargo fiyatları ve size en uygun olan ShipEntegra servislerini karşılaştırmak için hemen linke tıklayabilirsiniz.

Not: PTT kargo fiyatları SDR kurundan hesaplanmaktadır. Günlük olarak değişkenlik gösterebilir.

PTT Teslimat Çeşitleri ve Süreleri Nasıldır?

PTT yurt dışı kargo hizmetlerinde; Posta Kolisi, APG, Turpex olarak 3 farklı teslimat tipi bulunuyor.

Posta Kolisi: tüm dünya ülkelerine göndericinin isteğine bağlı olarak hava, kara, deniz yoluyla gönderim sağlanan teslimat tipidir. PTT kargo fiyatları düşünüldüğünde uygun seçenekli ve güvenli teslimat için tercih edilmektedir. IPS (Uluslararası Posta Sistemleri) programı ile koliler teslim alındığı andan itibaren takip edilebilmektedir. PTT kargo sorgulama sayesinde PTT yurt dışı kargo takip yapılabilmektedir. Böylece kolilerin sevkinin hangi aşamada olduğu, kayıp durumunda mahalli ve sorumlu tespit edilebilmektedir.

Ek hizmetler:

Alma Değerli: Alıcının teslim aldığına dair haber kartının imzalatılarak gönderene teslim edilmesi.

Değer Konulmuş: PTT kargo sorgulama işleminde karşılaşılabilecek hasar/kayıp riskine karşı kolinin eşya değerini aşmamak kaydıyla bedelinin belirlenmesi. Detaylar için tıklayabilirsiniz.

Ödeme Şartlı: Alıcının, teslim sırasında ürün bedelinin tahsil edilmesi ve göndericiye iletilmesi.

Ptt Kargo

Ticari koli: Basitleştirilmiş usul ve dolaylı temsil kapsamında; e-ticaret ürünlerinin değeri 7500€’ya kadar olanlarının herhangi bir ek ücret alınmaksızın kabul edilmesidir. Bu ek hizmetin detayları PTT yurt dışı kargo tarafından edinilmelidir.

APG: İkili anlaşma sağlanan 110 ülkede ‘’alıcısına acele teslim edilmesini istenilen’’ gönderiler için yararlanılabilir. Posta kolisi içerisinde olduğu gibi Ticari APG hizmeti de bulunmaktadır. Detaylı bilgi PTT yurt dışı kargo tarafından edinilmelidir.

Turpex: Havayolu ile gönderimler sağlanmaktadır. Ağırlık ve uzunluk konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. 60 kilogram ağırlık, 110 santimetre kenar uzunlukları sınırı bulunmaktadır. Evrak, belge gibi dokümanlar; kişisel, hediyelik veya ticari eşya gibi gönderilerin hızlı bir şekilde teslim edilmesi amaçlanmıştır. Bu hizmet ile gönderilen paketler için gereken her türlü ambalaj ve araç gereç desteği PTT’den sağlanabilir. PTT kargo sorgulama işlemi PTT kargo takip numarası ile gerçekleştirilebilir.

PTT yurt dışı kargo ile gönderim yaptığınız bir ürünün alıcısına ulaşması genellikle 12-18 günü bulmaktadır. Eğer gönderinin alıcısına daha hızlı bir şekilde ulaşması istenilirse Turpex hizmeti tercih edilerek gönderim süresi 8-15 güne indirilebilir.

Ptt Kargo

PTT ile Hangi Ürünleri Göndermek Yasaktır?

PTT yurt dışı kargo hizmeti ile gönderilen veya yurt dışından gelen tüm posta gönderileri ile ilgili uygulamalar PTT’nin üyesi olduğu Dünya Posta Birliği (UPU) kararları dahilinde yapılmaktadır.

PTT yurt dışı kargo işlemlerinde; gönderilerin ülkelere giriş çıkışları, kural ve denetimlerine tabi tutulabilir. Ülkelere göre hangi ürünlerin yasaklı madde kategorisine girdiği ile ilgili detaylı bilgiye buradan​ ​ulaşabilirsiniz.

PTT Kargo Nasıl İptal Edilir?

PTT yurt dışı kargo işleminizin iptali gönderinizin yurt dışında olması veya yurt içinde bağlı olmasına göre değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple en doğru bilgiyi PTT çağrı merkezinden ya da en yakın şubeden edinebilirsiniz.

Diğer Taşıyıcı Firmalar

Kargo Takibi ile Sorun mu yaşıyorsunuz?

ShipEntegra sizin için profesyonel bire bir hizmet vermektedir. Yardıma ihtiyacınız olursa lütfen bizimle iletişime geçin.

ShipEntegra Yardım