E-İhracat alanında çalışanlar için altın değerinde günler başlıyor. Yılın kazananları bu dönemde belli olacak. Yerlerinizi alın ve bir an önce hazırlıklara başlayın!

Ekim ayının gelmesi ile birlikte herkesin dilinde bir yoğun sezon var. Peki nedir bu yoğun sezon? Sizin için hemen açıklayalım. E-İhracat takvimimizi incelediyseniz mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Ekim-Aralık ayı içerisinde birbirinden önemli günler bulunmaktadır. Bu günlerde satışlar o kadar yüksek olur ki herkes payına düşeni almak için çabalar. İndirimler yapılır, stoklar tazelenir kısacası herkes en iyi hizmeti vermeye çalışır. Bu dönemde yaptığınız satışlar sadece 3 aylık cironuzu değil mağazanızın geleceğini de belirleyecektir. Müşterilerinize ne kadar kaliteli bir satış deneyimi yaşatırsanız müşterilerinizde yıl içerisinde sizleri unutmayacak ve sık sık ziyaret edecektir. İşte müşteri kitlenizi büyütmek, mağaza sağlığınızı korumak ve satışlarınızı arttırmak için bu günleri iyi değerlendirin ve hazırlıklara hemen başlayın.

E-İhracat İçin Özel Günler

Bir önceki blog yazımızda sizlere son üç ay içerisinde bulunan özel günlerin öneminden bahsetmiştik. Eğer yazımızı okumadıysanız hemen okuyup gelin ve buradan devam edelim. Bu aylardaki her özel gün çok önemlidir.

Dikkat! 11.11 kapıda. Bekarlar Günü olarak bilinen ancak son zamanlarda ‘Global Alışveriş Festivali’ olarak anılan bu gün özellikle AliExpress satıcıları için çok önemli! Bu dönemde mağazalarınızı hazırlamayı, stoklarınızı yenilemeyi, fiyat stratejisi yapmayı, taşıyıcı firmanızla ve tedarikçinizle ile anlaşmayı unutmayın. Kazanan olmak için her adımınızı iyi atmalısınız. Oldukça yakın bir tarihte gerçekleşecek olan ‘Bekarlar Günü’ için hazırlıklarınızı yapmaya şimdiden başlayın. Yeri gelmişken söyleyelim AliExpress& ShipEntegra& Mastercard bu sene gerçekleşecek olan ‘Global Alışveriş Festivali’ için dev bir kampanya başlattı. Kampanyaya katılmak için hemen blog yazımızı okuyabilir ve detaylar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Halloween gümbür gümbür geliyor! Son zamanlarda ülkemizde de etkilerini hissettiğimiz Halloween, Etsy üzerinden satış yapanlar için kaçırılmayacak bir fırsat. Orijinallik ve yaratıcılığın ön planda olduğu bu bayram sanatınızı sergilemeniz için harika bir gün. Çılgın kostümler, maskeler ve aksesuarlar hazırlayarak müşterilerinizin harika ve korkutucu görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu bayramı iyi değerlendirin ve yüzü gülen siz olun! Bu arada hazırlıkları yapmaya hala başlamadınız mı? Acele edin yedi gününüz var!

Alışveriş çılgınlığı yaşanan Black Friday, Cyber Monday sizin için oldukça büyük önem taşıyor. Bu günleri kesinlikle ciddiye almalı ve hazırlıklarınızı yapmaya başlamalısınız. Rakiplerinizi yakından takip edin ve kendinize bir satış stratejisi oluşturun. Fiyat rekabeti büyük önem taşıyor. Bu nedenle fiyat stratejinizi belirlerken dikkatli olmanız gerekiyor. Aynı zamanda satışı en çok olan ürünleri stok yapmak ve stokları güncel tutmak mağaza sağlığınızı korumanız açısından oldukça önemli. Tabi lojistik süreçlerinizi de unutmayın! Hızlı, güvenilir ve uygun fiyatlı bir lojistik firması ile çalışmak sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir. ‘Tüh! Black Friday’i kaçırdım. Gitti güzelim indirimler’ diye vahlanan müşterinizi memnun etmek istiyorsanız Cyber Monday’i unutmayın. İki gün arayla gerçekleşecek bu özel günler siz Amazon üzerinden satış yapanlar için çok önemli. Kemerlerinizi takın ve uçuşa hazırlanın.

Yoğun Sezona Girmeden Önce Bunları Yapmayı Unutmayın!

1.      Hazırlık

Yoğun sezona girmeden önce hazırlıklarınızı iyi yapmış olmalısınız. Analiz yaparak hangi ürünleri satışa sunacağınıza karar vermeli ve stoklarınızı güncel tutmalısınız. Ürün seçimi bu noktada oldukça önemli!.

2.      Özel Günler

Özel günleri unutmayın! Yoğun sezon döneminde özel günleri takip edin ve doğru ürünleri belirleyerek kazanan siz olun! Özel günler hakkında detaylı bilgi edinmek için hemen ‘ShipEntegra E-İhracat Takvimini’ indirebilirsin.

3.      Ürünlerinizi iyi tanıtın!

Doğru görsel ve detaylı açıklamayla satışı yapılmayacak ürün yoktur! Bu nedenle ürünlerinizi müşterilerinize en iyi şekilde tanıtarak satmaz dediğiniz ürünlerin bile satışını gerçekleştirebilirsiniz. Ürünlerinizin her açıdan çekilmiş, çözünürlüğü yüksek fotoğraflarını paylaşın ve ürün açıklaması kısmında detaylı bilgiler vermeyi unutmayın. Online alışverişin en büyük dezavantajı ürünü görmeden ve denemeden almaktır. Bu nedenle iade sorunuyla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız müşterinizin ürünü en iyi şekilde tanımasına izin verin.

4.      Fiyat Rekabeti

Rakiplerinizin benzer ürünler için ne kadar fiyat belirlediklerini bilmeli ve buna göre fiyat politikası belirlemelisiniz. Aksi takdirde rakipleriniz ile mücadele etme şansınız olmayacaktır. Özellikle bu dönemde indirim yaparken veya kampanya düzenlerken dikkatli olmakta yarar var. İndirim yapayım derken zararına satışlar yapmanızı istemeyiz. Doğru fiyatı belirlerken tüm masraflarınızı gözden geçirmeye ve minimum fiyatı vermeye özen gösterin

5.      Lojistik

Satışınızı gerçekleştirdiniz. Peki her şey burada bitiyor mu? Hayır alışveriş ilişkisini sonlandırmadığınız sürece başarılı bir satış yapmış sayılmazsınız. Satılan ancak gitmeyen veya hasarlı giden bir gönderi bütün işleri berbat edebilir. Kötü bir yorum gelebilir, iade talebinde bulunulabilir, mağaza performansınız düşebilir ve hatta mağazanız kapanabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına iyi bir lojistik firması ile çalışmanız gerekmektedir.

Bildiğiniz üzere ShipEntegra olarak paketlerinizi arka planda çalışan yapay zekâ sayesinde en hızlı ve en uygun fiyatlarla yurt dışına gönderecek olan taşıyıcı firmayı seçiyoruz. Bu işlemi yaparken mağaza sağlığınızı korumaya ve sizler için en uygun fiyatları hazırlamaya özen gösteriyoruz. Ayrıca müşterilerinizin gönderilerinizi takip edebilmesi adına gönderinin teslim edildiği gün çıkışını sağlıyor ve tarafınıza takip numaranızı veriyoruz. Bunun yanı sıra acil çıkışı yapılması gereken gönderileriniz için ise erken takip numarası hizmeti veriyoruz.

Bu dönemde tercih ettiğiniz taşıyıcı firma satışlarınızı arttırmak ve mağaza sağlığınız korumak adına son derece önemlidir. Çünkü gönderilerinizin hasarlı veya geç gitmesi müşterileriniz tarafında hoş karşılanmayacak ve kötü yorumlara sebep olacaktır. Bu dönemde yoğun sezona hazırlıklı, uçak kapasitesini genişletmiş ve teslimat performansı en yüksek taşıyıcı firmayı tercih etmeniz gerekmektedir. Satışlarınızın yanı sıra lojistik süreçlerinizi sağlıklı bir şekilde yürütemezseniz mağazanız kapanabilir veya müşteri kitlenizi kaybedebilirsiniz. Bu nedenle doğru adımlar atmayı unutmayın.

ShipEntegra Yoğun Sezon İçin Hazırlıklarını Tamamladı!

Yoğun sezon yaklaşırken bizler de sizin kadar heyecanlıyız! Satışlarınızı arttırdığınız bu dönem de e-ihracatı nasıl daha kolay bir hale getirebiliriz diye düşünmeye ve çalışmaya devam ediyoruz. Siparişlerinizi minimum iş gücüyle maksimum verim alarak yönetebilmeniz adına;

  • ShipEntegra yazılım ekranlarımızı yeniledik
  • Satıcı dostu manuel barkod uygulamasını geliştirdik. Hizmetimiz hakkında detaylı bilgi almak için blog yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Mikro ihracat kapsamında gönderim yapan kullanıcılarımızın e-arşiv faturalarını tek tıkla hazırlayabilmeleri adına Paraşüt ve QNB Finansbank ile entegrasyon sürecimizi tamamladık.
  • Müşteri hizmetleri, satış sonrası destek ekibi sayımızı iki katına çıkardık ve kurye araç filo sayımızı arttırdık.
  • Gönderilerinize hızlı bir şekilde takip numarası verebilmek ve aynı gün içerisinde çıkışlarını sağlayabilmek adına Kayseri, İzmir, Ankara şubelerimizi açtık ve kısa bir süre içerisinde büyüttük.
  • Farklı ağırlık ve ebatlara sahip olan paketlerin çıkışlarını sağlayabilmek için her kilogramda farklı servis hizmetleri vermeye ve lojistik partner sayımızı arttırmaya başladık.
  • Eko servis hizmetimizden yararlanan kullanıcılarımızın gönderilerini 3-7 iş günü içerisinde alıcılarına teslim etmeye başladık.
  • IOSS hizmetimiz sayesinde yoğun sezon döneminde AB gönderilerinizi en hızlı şekilde alıcılarınıza teslim ediyoruz.
  • Yoğun satış sezonunda kişiselleştirilmiş ürün satan kullanıcılarımızın ürünlerini hızlı bir şekilde koordine edebilmeleri adına ‘üretim yazılımı’ geliştirdik.

ShipEntegra olarak yıllardır edindiğimiz yoğun sezon tecrübemizi e-ihracata dair tüm alanlarda yapmış olduğumuz yatırımlarla destekleyerek bu dönemde en yüksek performansı göstereceğimize inanıyoruz.

Hadi siz de hemen ShipEntegra’ya üye olun ve yoğun sezonun kazananları arasında yerinizi alın.

‘ShipEntegra ile E-İhracatın Kolayı Var’