E-ihracat, artan dijital imkânlar sayesinde ülkeler arası ticaretin toplu veya perakende olarak dijital platformlar üzerinden gerçekleştirilmesini ifade eder. E-ihracat lojistiği ise dijital ticaret yoluyla ürünlerin ve hizmetlerin uluslararası pazarlara gönderilmesi sürecini yöneten ve optimize eden bir işlevdir. Geleneksel lojistikten farklı olarak dijital ticaretin dinamiklerine uyarlanan e-ihracat lojistiği genellikle online platformlar, pazaryerleri veya e-ticaret sitelerini kullanan şirketler tarafından tercih edilir. Bu süreç ise siparişin verildiği andan gümrüğe verilmesine kadar bir dizi kritik bileşen içerir:

lojistik-eihracat

 1. Tedarik Zincir Yönetimi: Öncelikle ürünlerin tedarikçiden temin edilip envanter ve stok yönetiminin kontrol edilmesi ile başlanır.
 2. Siparişi İşleme Geçirme: Müşterilerin siparişleri alınıp sipariş online platformda kapatılır. Bu aşama paketleme ve kargo verilme sürecini de içerir.
 3. Nakliye İşlemi: Ürünler en uygun ve en ekonomik şekilde tamamen alıcının sunduğu şartlara ve isteğine göre deniz, kara ve hava yolu ile taşınabilir.
 4. Gümrük Süreci:  Ürünlerin gönderilen ülkenin gümrüğünde vergi ve ithalat düzenlemelerine uyup uymadığı kontrol edilir.
 5. Depolama Yönetimi: Seçilen e-ihracat modeline göre(FBA, FBM, fulfillment) depo desteğine ihtiyaç duyulabilir.
 6. Yazılım ve Teknoloji Desteği: Bu aşama yapılan e-ticaretin verimini ve kalitesini artıran e-ihracat lojistiği bölümünün olmazsa olmasıdır.

E-ihracat Lojistiğinde Nelere Dikkat Edilmeli, 2024 Rehberi?

E-ihracat yapıyorsanız e-ihracat lojistiği aşamasının uluslararası pazarda sizi daha fazla öne çıkaracağını bilmelisiniz. Çünkü siparişin alınıp alıcıya ulaşmasına kadar bütün süreç e-ihracat lojistiği sayesinde gerçekleşir. Bu aşamanın ise sizin alıcıya temin ettiğiniz sürede hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleşmesi gerekir.

Bir diğer dikkat edilmesi önemli konu ise gümrük ve ihracat belgelerinin kontrol aşamasıdır. Her ülkenin farklı gümrük prosedürleri ve belge gereksinimi olduğu için ihracat belgeleri eksiksiz hazırlanmalıdır.
Tabii müşteri memnuniyeti ve siparişin zamanında eksiksiz yetişebilmesinin yanı sıra e-ihracat lojistiği sürecinin maliyet açısından optimum olması sizin lehinizedir. Bu aşamada kâr marjınızı en yüksek düzeyde tutabilirken rakipleriniz arasında rekabetçi fiyatlandırma aşamasında üstlere çıkmanız kazançlı e-ihracat yapmanıza olanak sağlar.

Tüm bunların yanında destek aldığınız e-ihracat lojistiği taşıyıcı firmasının ithalat yapılan ülkenin yasaları ve hasarsız ürün teslimi koşulları göz önünde bulundurarak doğru ambalaj seçimi sürecin sıkıntısız olmasını sağlar.

Özetle e-ihracatın karmaşıklığı ve sürekli değişen yasal gereksinimler göz önüne alındığında e-ihracat lojistiği konusunda alınan hizmet son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur. E-ihracat lojistiği küresel pazarda sizi başarıya ulaştırmak için önemli faktörlerden birisidir.

E-ihracat Lojistiği Seçiminde Neden ShipEntegra?

eihracat-lojistik-entegrasyon

ShipEntegra e-ihracatçılarımıza hem lojistik hem de yazılım alanında hizmet vererek e-ihracat lojistiği konusunda hız kazandırarak iş yükünü azaltır.  Peki e-ihracat lojistiği seçiminde ShipEntegra neden seçilmelidir? Hadi gelin bu sürecin en baştan ShipEntegra tarafından sürdürülmesinin avantajlarına ve adımlarına göz atalım.

 • Öncelikle ShipEntegra’nın üstün yazılım altyapısı ile pazaryeri ve online platformlara sorunsuz ve hızlı bir şekilde entegrasyon sağlayabilirsiniz.
 • Siparişiniz geldiği andan itibaren ShipEntegra takip numarası ile Etsy, eBay, Amazon gibi dünyaca ünlü pazaryerlerinde siparişlerinizi anında kapatabilirsiniz. Bunun yanında alışverişin yoğun olduğu dönemlerde “Erken Takip Numarası” ile siparişinizi anında kapatabilirsiniz. Böylece hem mağazanızın durumunu pazaryerlerinde daha iyi bir yere getirebilir hem de müşteri memnuniyetinizi hızlıca sağlayabilirsiniz.
 • Operasyon merkezlerimizin olduğu illerde ücretsiz kurye hizmetimiz ile paketlerinizi kapıdan teslim aldırabilirsiniz. Operasyon merkezlerimizin olmadığı yerlerde anlaşmalı kodlarla iş birliği yaptığımız kargo firmalarımız ile paketlerinizi operasyon merkezlerimize gönderebilirsiniz.
 • Paket hareketini anlık izlenebilirliği ile müşteri memnuniyetini ve olumlu mağaza yorumunu artırabilirsiniz.
 • ShipEntegra teknolojisinin sunduğu “Dosya Ekleme”  özelliği ile gümrük ve sipariş işleme geçirmeyi hızlandırabilirsiniz.
 • “ShipEntegra Mobile” uygulaması ile telefonunuzda anlık takip sağlayabilir ve güncel gelişmelerle ilgili bildirim alabilirsiniz. Ayrıca web üzerinde alacağınız bütün hizmetleri uygulamamız üzerinden de alabilirsiniz.
 • ShipEntegra’nın lojistik hizmeti ile ithal yapılan ülkenin yasalarına uygun ve ürünlerin hasar görmesini en aza indiren paketleme ambalaj yöntemleri ile gönderim sürecinizi en sağlıklı şekilde sürdürebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse ShipEntegra ile Almanya gönderimlerinizi tek tıklama ile VerpackG Yasasına uygun bir şekilde yapabilirsiniz.
 • Amerika’da bulunan depolarımız ile e-ihracat lojistiği depo yöntemini kısa bir sürede yapabilirsiniz.
 • ShipEntegra müşteri hizmetleri ile e-ihracat lojistiği sürecinde ihtiyacınız her an yardım desteği alabilirsiniz.