E-İhracatın Önemi

Dijital dünyaya hızla giriş yaptığımız bu dönemlerde e-ticaret, e-ihracat gibi kavramlarla oldukça sık karşılaşmaktayız. Peki bu kavramlar bize ne ifade etmektedir? E ticaret, ürünlerin internet üzerinden satışı anlamına gelmektedir. E ihracat ise ürünleri internet üzerinden yurt dışında yaşayan kişilere satmak demektir. Peki e-ihracat son dönemlerde neden bu kadar önemli bir hale gelmeye başladı? Neden klasik ihracattan daha önemli bir hal almaya başladı? Bu soruların cevaplarını maddeler halinde açıklayalım.

 • Daha fazla müşteriye ulaşabilme potansiyeli: E-İhracat sayesinde dünyanın öbür ucundaki bir müşteriye hızlı bir şekilde ulaşabilmekte ve satış yapabilmekteyiz. Bu sayede müşteri kitlemiz genişlemektedir.
 • Üreticiden tüketiciye: Satışı yapılan ürün direkt olarak tüketiciye iletilebilmektedir. Bu durum zaman ve maliyet tasarrufunda bulunmamıza yardımcı olur. Aynı zamanda ürün yelpazesinin geniş olması da büyük bir avantaj sağlamaktadır.
 • Lojistik operasyona gerek yok: Lojistik operasyona gerek yok ne demek? Örneğin, Avrupa üzerinde bir satış gerçekleştirmek istiyorsanız orada bir mağazanızın, personelinizin, şirketinizin olması gerekmiyor.
 • Kur dalgalanmaları yok: Yurtdışı satışları döviz cinsinden olduğu için kur dalgalanmaları sizi etkilememektedir. Bu da ekonomik anlamda oldukça önemli bir avantaj sağlamaktadır.
 • Özel bir sertifikaya ihtiyaç yok: E-ihracat yapabilmek için sağlık, kozmetik ve bataryalı ürünler gibi kategoriler dışında kalan ürünler için özel bir sertifika edinmek gerekmiyor. Satılacak ürünlerin sadece CE sertifikalı belgeye sahip olması yeterli.

E-İhracat sağladığı bu avantajlar ile birlikte büyük kazançlar elde etmemize yardımcı oluyor. E-İhracat alanında faaliyet göstermek için hala neden arıyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

E-İhracata Başlamak İçin 7 Neden

 1. DİJİTAL DÖNÜŞÜME AYAK UYDURUN

Devir teknoloji devri. Ayak uyduranlar devam ediyor. Ayak uyduramayanlar ise çağ dışı kalıyor. Teknoloji hayatımızın bu kadar içindeyken görmezden gelmek olmaz. Bu nedenle nimetlerinden faydalanmamız gerekmektedir. Firmalar için e-ihracat yapmak kaçınılmaz bir hale geldi. Bu nedenle doğru hedef kitleyi yakalamak ve dünyanın dört bir yanına satış yapmak gerekmektedir. Fiziki mağazalar günümüzde popülerliğini kaybetmiş durumda. Herkes internet üzerinden hızlı, güvenilir ve kolay alışverişin peşinde. E-ihracat bu alışverişi ülke sınırlarını aşıp dünya çapında yapmamız için olanak sağlamaktadır.

 

 1. İÇ PİYASADAKİ DALGALANMALARDAN KORUNUN

Günümüz dünyasında sınırlar ortadan kalkmıştır. Şehirler ülke, ülkeler dünya haline gelmiştir. Tek bir bütün olan bu dünyadan ayrı kalmamak adına e-ihracat yapmak oldukça önemlidir. İç piyasada artan döviz kurları, sosyal ve politik olaylar ticaretinize zarar verebilir. Ancak tüm dünyaya satış yapan bir firmaysanız bu nedenler sizi etkilemeyecektir. Yaşanacak en sıra dışı durumda bile ürünleriniz tüm dünya tarafından ilgi görmeye devam edebilir.

 

 1. DÖVİZ KURLARINI AVANTAJA ÇEVİRİN

Artan döviz kurları hepimiz için farklı zorluklar yaratıyor. Enflasyon artınca Türk Lirası değer kaybediyor. Ancak tam bu sırada krizi yönetmek e-ihracat ile mümkün. Türkiye’de üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünler Amerika ve Avrupa’da  inanılmaz derecede uygun fiyatlara düşüyor. Aynı ürünü USD ve Euro gibi döviz kurları üzerinden 7-8 kat farkla satma imkanı sağlıyor.

Türk lirası değer kaybetse bile Türk lirası ile ürettiğiniz ürünleri yüksek döviz kurları ile tüm dünyaya satma şansına sahibiz.

Hadi zaman kaybetmeden ürünlerinizi dünyaya satmaya ve paranızın değerini arttırmaya başlayın!

 

 1. GLOBAL PLATFORMLARDA YERİNİZİ ALIN

Ebay ve Amazon dünyanın en büyük e-ticaret platformları. Burada binlerce mağaza ve bu mağazalardan alışveriş yapan milyonlarca insan bulunmaktadır. Etsy ise üçüncü sırada yerini almaktadır. Etsy üzerinden seri üretim ve fabrikasyon olmayan el yapımı ürünler, antika ve koleksiyon ürünler satılabiliyor. Hızla gelişen ve büyüyen bu platformlarda yer almak için elimizi çabuk tutmalıyız. Aksi bir hareket büyük bir hata olabilir.

 

 1. MARKA DEĞERİNİZİ GLOBAL ÇAPTA YAYIN

Kendimizi sınırlandırmayı bir kenara bırakalım. Büyük düşünelim ve büyük işler yapalım. Ürünlerinizin hedef kitlesi ülkenizle sınırlı kalmasın. Dünya üzerinde ürünlerinize talep gösterebilecek olan milyarlarca e-ticaret kullanıcısı bulunmaktadır.

 

 1. BİR İHRACATÇI OLUN

Ürettiğiniz ürünlerin dünya çapında satılması firmanızın imajını nasıl etkileyecek bir düşünün.  Ürünlerini tüm dünyaya ürün satan ve ülkeye döviz değeri katan bir işletme olmak eskisinden çok daha kolay.

 

İhracat yapmak için artık büyük bir firma olmanıza gerek yok. E-İhracat büyük-küçük her firmanın ihracatçı olabilmesini sağlıyor. Eskiden düşük kar marjı ve toptan gönderim sağlanıyordu. Ancak e-ihracat ile birlikte bu durum tamamen değişti. Çok daha karlı bir biçimde perakende satış yapabilirsiniz.

 

E-İhracat yaparken yararlanabileceğiniz devlet teşvikleri olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Burada ki en önemli kısım ‘mikro ihracat’ kapsamında yararlanabileceğiniz muafiyetler.

 

Mikro ihracat kapsamında göndereceğiniz ürünler gümrükten muaf tutulur. Yurt dışına gönderimini gerçekleştireceğiniz ürünlerde 300 kg ağırlığı aşmamalı ve gönderilerinizin değeri 15.000 EURO altında olmalıdır. Son olarak ise yurt dışı satışlı ürünleriniz için KDV’siz fatura kesmelisiniz. Bu şartlar yerine getirildiği takdirde ürününüz yurt dışına hiçbir ek prosedüre takılmadan gönderilir. Üstelik bu ürünlerin faturaları KDV “0” olarak kesilir. Bu şekilde satışınızla ilgili vergi ödemeyeceğiniz gibi ürün için daha önceden ödediğiniz KDV’yi yıl sonu geri alabilirsiniz.

 

 1. DÜNYADAKİ FIRSATLARI YAKALAYIN

Dünyanın bir bütün haline geldiği bu dönemde düzene ayak uydurabilmemiz için global düşünmemiz gerekmektedir. Bu nedenle gelir beklentilerinizi tüm dünyada ki e-ihracat fırsatları üzerinden değerlendirin.

 

Tüm bu nedenleri gerçek bir sonuca dönüştürmeniz için Shipentegra ailesi olarak yanınızdayız. E-ihracata başlamanız için bir neden daha! Daha ayrıntılı bilgi almak ve sizlere sunduğumuz fırsatlardan yararlanmak için Shipentegra adresini ziyaret edebilir ve bize ulaşabilirsiniz.

HEMEN ÜYE OL