Hazırlıklara Başlayın Müşteri Mıknatısı Düğün Sezonu Geliyor

Düğün sezonu yılın mayıs ayından başlayarak ağustos ayına kadar süren bir dönemdir. Bu süreçte yeni evlenecek olan çiftler hayatlarının bu özel günlerinde her şeyin kusursuz olmasını isterler. Bundan dolayı düğün sezonu hem çiftler için hem de üreticiler için yoğun geçer.

Bu yazıda bu sürece önceden hazırlanarak nasıl fırsata çevirip e-ihracat satışlarımızı arttırabileceğimizi inceleyeceğiz.

Düğün Sezonun Önemi
el yapımı gelinlik

Düğün sezonu evlilik hazırlığı yapan pek çok çiftin yoğun olarak geçirdiği bir dönemdir. Çiftler hayatlarının en önemli dönüm noktaları olan bu an için aylar öncesinden hazırlıklara başlarlar. Çünkü hem aile üyeleri hem de arkadaşlarının katılımları ile gerçekleşen bu mutlu anlarının unutulmaz olmasını isterler. Bu dönemde evlilik hazırlığı yapan çiftlerin yanı sıra davetlilerinde alışveriş yapmasından dolayı e-ticaret satışları artar.
Düğün hazırlığının bu denli yoğun geçmesinin en etkili nedenleri yansıttığı manevi değer ve yıldan yıla farklı akımlardan etkilenerek bir önceki yıl ile aynı trende sahip olmamasıdır. Örneğin 2021 yılında düzeni yıkan düğün konseptleri 2022’de yönünü daha salaş ve sade bir konsepte doğru çevirmiştir. 2023 düğün trendine baktığımızda ise sadeliğe ihtişam esintileri gelmiştir.

Buda e-ihracat satıcılarına düğün sezonuna aylar öncesinden hem hitap etmek istedikleri kitleye hem de o yıl trendlere göre ürün ve satış stratejisi geliştirmelerinin büyük bir avantaj sağlayacağını göstermektedir.

E-ihracatta Düğün Sezonuna Hazırlık

Düğün sezonunun etkileri sadece yerel piyasada değil aynı zamanda e-ihracat üzerinde de belirgin etkileri vardır. Dünya genelinde birçok marka bu sezona özel kampanyalar düzenleyerek ürünlerini satışa sunarlar.
Düğün pazarı sadece ABD’de yılda 70 milyar doların üzerindedir. ETSY’nin en çok satan ürünleri arasında da el yapımı davetiyeler, süslemeler, takılar, buketler ve hatta gelinlikler gibi malzemeler yer alır. Sizler de ürünlerinizi ShipEntegra ile yurtdışına uygun fiyatlar ile gönderebilirsiniz.

Ürünlerinizi Yeni Düğün Trendlerine Göre Planlayın

Düğün alışverişi denilince akla ilk olarak gelinlik, damatlık, alyans veya nedime elbiseleri geliyor. Oysa ki kendinizi bunlarla sınırlandırıp ürünlerimizi yeniliklere hazırlamayıp bir kenara çekilmek e ihracatta büyümemizi yavaşlatan bir tutum olacaktır. Çünkü ikramlıklardan, kapı süslerine kadar geniş bir yelpazede ürün düğün alışverişinin içerisinde yer alır. Sizlerde mağazanızı yılın trend düğün modasına uyarlayarak kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz. Örneğin 2023 trendi için ana konsepti sadelik olan ürünlerinize ihtişam ve lüks ışıltıları katabilirsiniz.
Ayrıca mağazanıza ürünlerinizin yanında talep edilmesi yüksek, kişileştirilebilir ürünler de ekleyerek müşterilerinizin ilgisini çekip trafiğinizi ve satışlarınızı arttırabilirsiniz. Kişiselleştirilebilir ürünler diğer zamanlarda olduğu gibi düğün sezonunda da en çok tercih edilen ürünlerdir. Eğer sizde mağaza konseptinize uygun kişiselleştirilebilir ürünlere hızlıca ulaşmak isterseniz PrinWork sistemimize göz atabilirsiniz. Üstelik burada dünya çapında binlerce üreticiden numuneler isteyebilir ve yüksek kar marjı ile ürün yelpazenizi genişletebilirsiniz.
Tüm bunların yanında hedeflediğiniz ülkenin kültürünü, geleneklerini ve coğrafi konumunu öncelikli olarak analiz etmeyi unutmayın.

Sosyal Medyanızı Aktif Tutun

Ürünlerinizi müşterilerinize sunmak için pazar yerlerine alternatif bir diğer yol ise sosyal medya mecralarınızdır. Facebook, Instagram, Tiktok gibi sosyal medya kanalları insanların eğlenmek veya bilgi almak için fazlaca vakit geçirdiği platformlardır. Sosyal medyada geçirilen vakit göz önüne alındığında sosyal medyanın hedef kitlenin satış yolculuğunda etkili bir araç oldugu görülmektedir. Sizler de düğün sezonunda ürünlerinizi ve mağazanızı tanıtmak için sosyal medyanın etkili gücünü kullanabilirsiniz. Örneğin ürünlerinizi sosyal medya akımlarına entegre ederek hedef kitlenize uygun ilgi çekici paylaşımlar yapabilirsiniz.

Bu yol ile pazar yerinde yapamadığınız müşteri etkileşimini burada yaparak müşterileriniz ile iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Bir diğer yandan ETSY, Amazon, Walmart ve diğer pazar yerlerinin algoritmasını kendi lehinize doğru çalıştıracak en etkili yöntem olan organik trafiğinizide sosyal medya hesaplarınız ile sağlayabilirsiniz.

Pazar Yerlerinizi Düzenleyin

Ürünlerinizi pazar araştırması, düğün trendleri ve belirlediğiniz satış stratejisine göre planladınız. Şimdi sıra geldi onları online mağazanızda müşterilerinize sunmaya.
Bu aşamada öncelikle müşterilerinizin bizimle ilk temas noktası olan görsellerinize önem vermelisiniz. Ürünlerinizin resimleri gerçeği yansıtıp ışık ayarları ile cezbedici olmalıdır. Bir yandan düğün sezonuna özel ürünlerde model veya konsept çekimlerinin satış kararı vermesinde etkisini unutmamak gerekir. Sonrasında ürünlerinizi pazar yeri algoritmasının istediği şekilde listelemelisiniz. Bu çalışmada her pazar yerinin gerektirdiği kriterlerin ve stratejisinin farklı olduğu göz ardı etmemeniz gerekir.
Sizler satıcı olarak üstünüze düşeni yaptınız.

Şimdi sıra geldi düğün sezonu ile oluşacak yoğunlukla beraber teslimatın en az sorunla gerçekleşmesine. Burada devreye ShipEntegra’nın çözümleri devreye giriyor.
Bu çözümlerin en başında erken takip numarası geliyor. Bu numara ile ürününüz daha yola çıkmadan pazar yerine bildiriliyor. Böylelikle magazinin hem teslimat performansi düşmüyor hem de alıcınızı memnun edebiliyorsunuz.
ShipEntegra’nın avantajları burada da bitmiyor. Worldwide Standart Servis ile 0-2 kg arasında olan ve en, boy, yükseklik boyutlarının toplamı 90 cm geçmeyen büyük hacimli ürünleriniz sadece gramaja bakarak hesaplanabilir. Gramaj çeşitliliği sayesinde fiyat rekabetinize yön verebilir ve daha yüksek kâr seviyesine ulaşabilirsiniz.
E-ihracatta başarıya ulaşmak ve daha fazla içeriğe ulaşmak için blog yazılarımızı takip edebilirisiniz.

 

 

HEMEN ÜYE OL