Yoğun sezon kapıda! Yavaş yavaş kıpırdanmalar başladı. Ürünler belirlenmeye, tedarikçilerle ve lojistik firmalarla görüşmeler yapılmaya başlandı. Ancak Amazon FBA kapsamında gönderim yapan satıcılar, Amazon tarafından belirlenecek olan tarihleri öğrenmeyi bekliyordu. Beklenen haber geldi ve tarihler belirlendi. Biz de bu yazımızda sizlerle hem Amazon tarafından belirlenen tarihleri paylaşacağız hem de yoğun sezon döneminde dikkat etmeniz gereken sipariş yönetimi, müşteri ilişkileri vb birçok iş hakkında birkaç öneride bulunacağız.

Amazon depolarına gönderim yapan satıcıların belirlenen tarihlerden önce gönderilerini teslim etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ürünlerin depolara kabulü yapılmayacaktır ve yoğun sezon dönemi boyunca sıkıntı yaşayacaklardır. Bu nedenle tarihler geçmeden ürünlerinizi göndermeye özen gösterin. Hatta elinizi çabuk tutun! Çünkü Amazon depolarının doluluk oranı %83’e ulaştı. Hemen şimdi ShipEntegra’ya üye ol 2-4 iş günü içerisinde gönderini Amazon deposuna teslim edelim.

Gönderilerinizi Amazon depolarına en geç;

Black Friday ve Cyber Monday: 15 Kasım

Noel: 2 Aralık tarihinde gönderin.

Amazon Satıcılarının Yoğun Sezon Döneminde Dikkat Etmesi Gerekenler!

Peki bu dönemde gönderilerinizi hazırlarken, siparişlerinizi yönetirken ve gönderim yaparken nelere dikkat etmeniz gerekmektedir?

  • Gönderinizi önceden planlayın: Gönderim haritanızı önceden belirlemek size zaman kazandıracaktır. Tedarikçinize ve taşıyıcı firmanıza teslim süreleri için yeterli zaman tanımanız gerekmektedir. Özellikle bu dönemde paketlerin lojistik merkezlerine gönderilmesi daha uzun sürebilir.
  • Envanterinizi proaktif bir şekilde yönetin: En çok satışı olan ürünleriniz hangileri? Bu dönemde satışı en çok olan ürünlerinizin stok kontrolünü sıkı bir şekilde yapmayı unutmayın. Ürünlerinizin miktarını günlük olarak kontrol edin ve güncel tutun. Aynı zamanda teslim süresini de iyi ayarlamanız gerekmektedir. Eğer gönderileriniz için gerçekçi olmayan bir teslimat süresi belirlerseniz müşterileriniz kuşkulanabilir ve size olan güveni kırılabilir.
  • Siparişlerinizi yakından yönetin: Bu dönemde satış yaptığınız bölgenin saat dilimine göre çalışmaya özen gösterin. Siparişlerinizi takip etmek ve gönderileri zamanında onaylamak son derece önemli. Geç onaylanan siparişler müşterinizde kötü bir izlenime sebep olabilir. Gönderinizi onayladıktan sonra müşterinize gönderiyi izleyebileceği bir takip numarası verin. Bu sayede müşteriniz ürünü yakından takip edebilir.

Ürünleri taşıyıcı firmaya teslim etme konusunda da hızlı olmanız gerekmektedir. Bu şekilde çıkabilecek sorunları çözmek için zaman kazanırsınız. Aynı sipariş içerisinde bulunan ürünleri ayrı ayrı gönderiyorsanız, gönderileri onaylarken ayrı paketler oluşturun ve her biri için ayrı takip bilgisi sağlayın.

  • Kusursuz müşteri hizmeti: Müşterilerinizde güzel bir izlenim oluşturmak için iyi bir müşteri hizmeti sağlamak son derece önemlidir. Müşterilerinizin sorularına en geç 24 saat içerisinde yanıt vermek oldukça önemlidir. Onlara karşı her zaman nazik olun ve sorularını hızlı ve profesyonel bir şekilde cevaplayın. Bu sayede müşterilerinizin takdirini toplar bir sonraki satışı garanti etmiş olursunuz.
  • Görünürlük kazanmak için ‘Sponsorlu Ürünler’ oluşturun: Oldukça fazla ürün ve teklifin olacağı bu dönemde ürünlerinizi ön plana çıkarmak normale göre bir tık daha zor olabilir. Ürünlerinizin ilgili arama sayfalarının ilk sıralarında çıkması rakiplerinizin önüne geçebilmeniz adına oldukça önemli. Sponsorlu ürünler oluşturarak arama sonuçlarının ilk sayfalarında görünebilirsiniz. Konu hakkında detaylı bilgi almak için blog yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Promosyonlar ve ücretsiz kargo imkanları sunun: Promosyonları kim sevmez? Online alışveriş yapan tüm alıcılara promosyon teklifleri cazip gelir. Bu nedenle promosyonlarla müşterilerinizi mağazanıza çekebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz kargo imkânı sunarak müşterilerinizi mutlu edebilirsiniz. Müşterilere kargo ücreti ödemek çekici gelmemektedir. Kargo ücreti olmayan bir ürünün alım oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle ücretsiz kargo imkânı sunarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.
  • Lojistik süreçleri hızlandırın: Gönderilerinizi alıcılarına mümkün olduğunca erken göndermeye özen gösterin. Çünkü özellikle yoğun satış sezonunda bir günde veya iki günde kargo seçeneği, müşterilerin satın alma oranını arttırmaktadır.

ShipEntegra Yoğun Sezonda Yanınızda!

‘Ben bu dönemi nasıl atlatacağım?’ diye düşünmeyin. ShipEntegra her zaman olduğu gibi bu dönemde de sizin yanınızda. Sipariş yönetiminden tutun lojistik süreçlere kadar her noktada ShipEntegra ile çalışabilir ve sezonun kazananı olabilirsiniz. Hemen şimdi ShipEntegra’ya üye olun. Amazon üzerinde bulunan mağazanız ile ShipEntegra panelinizin entegrasyonunu gerçekleştirin ve sipariş yönetimine başlayın. Panele otomatik olarak aktarılan sipariş bilgileri ile saniyeler içerisinde etiket oluşturabilir ve hemen bize gönderebilirsiniz. En geç 3 iş günü içerisinde gönderiniz alıcısına teslim olur. Aynı zamanda Amazon FBA hizmetimiz ile birlikte gönderilerinizi geç olmadan Amazon depolarına sorunsuz ve hızlı bir şekilde gönderebilirsiniz. Acele edin! Depolar dolmadan ürünlerinizi teslim etmeniz gerekiyor. Tekrar hatırlatıyoruz şu anda depolar %83 oranında dolmuş bulunmaktadır. Hemen üyeliğinizi gerçekleştirin ve işlemlere başlayalım. Her zaman dediğimiz gibi ‘ShipEntegra ile E-İhracatın Kolayı Var!’

HEMEN ÜYE OL